NARODOWE CZYTANIE 2020

Drodzy Czytelnicy!

Dnia 5 września 2020 r. przypada 9 edycja Ogólnopolskiej Akcji NARODOWEGO CZYTANIA.

Gminna Biblioteka Publiczna w Prostkach zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Ze względu na szczególne okoliczności związane z pandemią, chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnego czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego w innej formie.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, którzy mają ochotę przyłączyć się do tej akcji, do nagrania filmiku wideo z własną interpretacją wybranego fragmentu książki. Można także wykonać zdjęcia pokazujące jak czytaliście „Balladynę”.

Zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie możecie Państwo wypożyczyć lekturę tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Możemy również wysłać, na wskazany przez Was adres e-mail, tekst wybranego przez Państwa fragmentu utworu.

Warto tutaj napisać też kilka słów o samym utworze. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji
w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów
i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zachęcamy wszystkich Państwa do włączenia się i współtworzenia akcji Narodowego Czytania. W tym wyjątkowo trudnym czasie podejmijmy wspólne wyzwanie wzajemnego inspirowania się i sięgania po „Balladynę” oraz inne utwory tego najwybitniejszego polskiego poety o wielkim talencie i równie wielkich ambicjach. Nasze odkrycia, wnioski i przeżycia
z lektury spróbujmy przenieść  na młodsze pokolenie. Niech historia życia Juliusza Słowackiego od narodzin aż po śmierć, jego twórczość, sukcesy, niepowodzenia, nieszczęśliwe miłości i inne wątki, zapiszą się na zawsze w naszych sercach.

Mamy nadzieję, że twórczość Juliusza Słowackiego we wszystkich ożywi dumę z naszego narodowego wieszcza oraz przyniesie wiele satysfakcji czytelniczej i radości

Filmiki i zdjęcia zostaną opublikowane na stronie http://gbp.prostki.pl/ oraz na fanpage biblioteki na Facebooku. Na filmiki i zdjęcia czekamy do 1 września 2020r. ( gbp_prostki@gazeta.pl)

Więcej informacji pod nr tel. 87 611 24 57.

Opublikowano: 19 sierpnia 2020 13:40

Realizacja: IDcom.pl