NARODOWE CZYTANIE 2019

6 września odbyła się ósma odsłona polskiej akcji społecznej – Narodowe Czytanie. Zapoczątkowana w 2012 roku inicjatywa ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej. Po „Panu Tadeuszu”, „Zemście”, Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, "Przedwiośniu" i innych wielkich dziełach nadszedł czas na "Nowele Polskie"
Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Prostkach, w którym uczestniczyło ponad 50 osób: Wójt Gminy Prostki – Pan Rafał Wilczewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Pan Jarosław Ćwik, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Prostkach – Pan Mariusz Kurzątkowski, Dyrektor Biura Obsługi Ekonomicznej Szkół w Prostkach – Pani Maria Grygoruk, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach oraz Szkoły Podstawowej im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim wraz ze swoimi nauczycielami.
Wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem przez Panią Monikę Budnik- nauczyciela języka polskiego Szkoły Podstawowej im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim okolicznościowego listu, który skierował do wszystkich Rodaków Prezydent Andrzej Duda.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie, spośród 8 zaproponowanych tytułów przez Parę Prezydencką zostały odczytane teksty: „Mój ojciec wstępuje do strażaków”(ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza przez uczniów klasy VIII a Szkoły Podstawowej w Prostkach, „Dym” Marii Konopnickiej i „Sachem” Henryka Sienkiewicza przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wiśniowie Ełckim. Fragmenty "Katarynki" Bolesława Prusa przeczytali : Pan Rafał Wilczewski i Pani Maria Grygoruk.
Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe przypinki z logo „Narodowe Czytanie” oraz mogli na swoich egzemplarzach książek umieścić pamiątkową pieczęć.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Prostkach oraz zapowiedzieli jej kontynuowanie w latach następnych. Szczególne podziękowania Panu Wójtowi Rafałowi Wilczewskiemu, który swoją obecnością podniósł rangę uroczystości.
Zapraszamy do udziału za rok!!!

Opublikowano: 06 września 2019 21:10